نامزدهای بهترین بازیگر مرد اسکار

بی بی سی - در اسکار ۲۰۱۰، جورج کلونی، جف بریجز، مورگان فریمن، کالین فرث و جرمی رنر برای بهترین بازیگر نقش اصلی مرد نامزد شده اند.

پیش از این جورج کلونی و مورگان فریمن هر کدام یک بار اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را به دست آورده اند، جف بریجز چهار بار نامزد این جایزه بوده ولی هر بار دست خالی مراسم را ترک کرده و کالین فرث و جرمی رنر برای اولین بار شانس خود را برای به دست آوردن اسکار امتحان می کنند.

Persianv.com At site

جف بریجز - دل دیوانه
در سال ۱۹۴۹ در لس آنجلس به دنیا آمد. پدر و مادر هر دو بازیگر بودند و همینطور برادر بزرگترش بیو. برای همین خیلی زود وارد دنیای بازیگری شد و در نوجوانی در مجموعه ای تلویزیونی که پدرش اجرا می کرد، بازیگری را آغاز کرد.


اولین نقش سینمایی اش را در فیلم آخرین نمایش فیلم ساخته پیتر باگدانوویچ در سال ۱۹۷۱ بازی کرد. حضوری موفقش در این فیلم نخستین نامزدی اسکار را برایش به همراه داشت.

سه سال بعد برای بازی در فیلم تندر بولت و لایت فوت دوباره نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل شد. بریجز دو بار دیگر هم نامزد این جایزه شد، اما هنوز نتوانسته است که برنده این جایزه باشد.

جالب اینکه او برای بازی فیلم لبووفسکی بزرگ، ساخته برادران کوئن که شاید مشهورترین نقش سینمایی او بوده است، نامزد اسکار نشد.

اما بازی در فیلم دل دیوانه پنجمین نامزدی اسکار و نخستین نامزدی بهترین بازیگر نقش اصلی را برای او به ارمغان داشت.

بریجز برای این فیلم جایزه های مختلفی از جمله گلدن گلوب و جایزه انجمن منتقدان فیلم را به دست آورده است.

شاید به همین دلیل است که طبق محاسبه بنگاه های شرط بندی شانس او برای بردن این جایزه بیشترین شانس (شش به یک) را نسبت به رقبایش دارد.

شاید نمی دانستید: جف بریجز در نواختن گیتار مهارت دارد و در زمان فراغت هنگام فیلمبرداری، عکاسی می کند.

Persianv.com At site

جورج کلونی - پا در هوا
متولد ۱۹۶۱ در ایالت کنتاکی. پدرش مجری با سابقه برنامه های خبری تلویزیون بود، شغلی که جورج هم مدتی به آن مشغول بود اما نهایتا به سوی بازیگری کشیده شد.

با آنکه نفش های زیادی در دهه ۱۹۸۰ بازی کرد، اما در سالهای میانی دهه ۹۰ بود که با بازی در سریال تلویزیونی "بخش اورژانس" به شهرت رسید. در اواخر این دهه بازیگر نقش اصلی فیلمهایی چون بتمن و رابین و خارج از دید بود.

او بازیگر محبوب استیون سودربرگ است و شش بار در فیلمهای او بازی کرده است.

کلونی امسال برای نقش مرد خودخواهی که در فیلم پا در هوا بازی کرده، برای سومین باز نامزد جایزه بازیگری شده است. او یک بار برای فیلم سیریانا جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را برده است.

او تنها کسی در تاریخ جوایز اسکار است که برای کارگردانی یک فیلم (شب بخیر و به سلامت) و بازیگری در یک فیلم دیگر (سیریانا) در یک سال نامزد اسکار شده است.

شاید نمی دانستید: جورج کلونی قصد داشت یک بیس بالیست حرفه ای شود که موفق نشد به آرزویش برسد. او ازدواجی ناموفق داشت و پس از آن شرط بست که دیگر ازدواج نخواهد کرد.


مورگان فریمن - شکست ناپذیر
در سال ۱۹۳۷ در ایالت تنسی به دنیا آمد. مدتی به عنوان مکانیک برای نیروی هوایی آمریکا کار می کرد.

با آنکه بازیگری را در سینما را از در دهه هفتاد آغاز کرد، اما شهرت جهانی را از اواخر سالهای ۱۹۸۰ با بازی در فیلم رانندگی برای خانم دیزی به دست آورد، نقشی که نخستین گلدن گلوب و دومین نامزدی اسکار را برایش به ارمغان داشت.

بازی در فیلم نابخشوده به کارگردانی کلینت ایستوود موقعیت او را به عنوان یکی از تواناترین بازیگران نقش مکمل هالیوود تثبیت کرد.

همکاری این دو سینماگر کهنه کار آمریکا، دو بار دیگر در فیلمهای دختر میلیون دلاری و شکست ناپذیر ادامه پیدا کرد که هر دو برای فریمن دو نامزدی دیگر در پی داشت.

او برای بازی در فیلم دختر میلیون دلاری اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد.

معمولا با توجه به صدای گیرا و پر طنینش در نقش های مردی جا افتاد و آرام بازی کرده است.

بازی او در نقش نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در شکست ناپذیر شخصیت این رهبر سیاسی را در سینما ماندگار کرد، به طوری که تفکیک این دو شخصیت در هنگام دیدن فیلم آسان نیست.

فریمن برای بازی در این نقش پنجمین نامزدی اسکار را به دست آورده است. هرچند بخت کمتری نسبت به بریجز و کلونی دارد، اما عده ای معتقدند که ممکن است او شگفتی ساز مراسم اسکار باشد.

Persianv.com At site
کالین فرث - مرد تنها

در سال ۱۹۶۰ در جنوب انگلستان متولد شد. پدر و مادرش هر دو استاد دانشگاه بودند. شاید به همین دلیل بازی اش در نقش یک استاد دانشگاه در فیلم مرد تنها، مورد توجه جشنواره های فیلم قرار گرفته است.

مثل بسیاری از بازیگران بریتانیایی این حرفه را از روی صحنه تئاتر آغاز کرد. در سال ۱۹۸۴ برای اولین بار در فیلم کشوری دیگر جلوی دوربین فیلمبرداری رفت.

او در پروژه های بزرگ سینمایی مانند بیمار انگلیسی و دختری با گوشواره های مروارید در نقش های مکمل بازی کرده و بیشتر در فیلمهای بریتانیایی بوده که نقش اول را داشته است.

شاید به نوعی فیلم مرد تنها بود نخستین فیلمی است که شهرتی جهانی داشته و فرث در آن نقش اول را بازی کرده است؛ نقشی که خودش هنگام دریافت جایزه بفتا گفت که قرار نبوده آن را قبول کند و زمانی که می خواسته پاسخ منفی اش را برای کارگردان فیلم ای میل کند، تعمیرکاری برای درست یخچالش به خانه می آید و فرث را از ادامه نوشتن نامه اش باز می دارد. فرث می گوید که همین کار باعث شد که او دوباره درباره پذیرش نقش فکر کند.

شاید نمی دانستید: در سال ۲۰۰۰ داستان کوتاهی نوشت که در کنار آثار عده ای از نویسندگان سرشناس معاصر بریتانیا از جمله اروین ولش و نیک هورنبی چاپ شد.

Persianv.com At site

جرمی رنر: مهلکه
در سال ۱۹۷۱ در شهر کوچکی در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد.

جوان ترین فرد این فهرست پنج نفره، در قیاس با چهار رقیب دیگرش، کارنامه لاغری دارد، با این حال به لطف فیلم های پرفروشی مانند ۲۸ هفته بعد و نورث کانتری در آمریکا شناخته‌شده است.

پس از پایان دانشگاه برای ورود به حرفه بازیگری به لس آنجلس رفت و مدتی برای امرار معاش دستیار گریم بود.

در سال ۱۹۹۵ نخستین نقش سینمایی اش را در فیلم سفر کلاس بالایی ها بازی کرد که نقدهای نسبتا خوبی هم گرفت.

قتل جسی جیمز توسط رابرت فورد بزدل و گارد ویژه (S.W.A.T) از مشهورترین فیلم هایی که بازی کرده است.

شاید نمی دانستید: جرمی رنر در دانشگاه کامپیوتر و جرم شناسی خوانده و در نواختن درامز و گیتار مهارت دارد.

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 اسفند 1388    | توسط: مریم حدائق    |    | نظرات()